Çinko

100 kadar değişik enzim aktivitesi için gereklidir. Bağışıklık sistemi, protein sentezi, yara iyileşmesi, DNA sentezi ve hücre bölünmesinde rol oynar. Depolanamadığı için kararlı durumunun sürdürülmesi için günlük alınması gerekiyor. Hafif ve orta dereceli yetmezliğinde bile makrofaj ve nötrofil fonksiyonlarını, Natural Killer hücre aktivitesini ve komponent aktivitesini bozar. Pastil veya şurup şeklinde alındığında ağız ve boğaza yapışan kısmı Rinovirusu durdurup Soğuk algınlığına karşı korur, pnömoni ve diğer enfeksiyonlara bağışılık sistemini güçlü tutar. Çinko ve antioksidanlar yaşa bağlı gözdeki makula dejenerasyonu ve görme kaybını önler, retinadaki hücre hasarını önler.

Tahıllarda ve baklagillerde bulunan fitatlar, çinkoya bağlanıp emilimini engeller. Vejeteryanlarda biyoyararlanımı daha azalmış olur. 60 yaş civarında ve vejeteryanlarda yetmezlik riski fazladır.

Burun spreyleri, anozmi (koku alma bozukluğu) yaptığı için kullanılmıyor. Yüksek doz çinko alımı, bakır emilimini engelleyebilir ve buna bağlı eritrosit sayısında azalmaya neden olabilir. Yüksek doz alınırsa bulantı, kusma, karın ağrısı, başağrısı, iştah kaybı, mental yorgunluk gibi yan etkiler olur. Yani yüksek dozda alınması risklidir.

Çinko glukonat, çinko sülfat ve çinko asetat şeklinde değişik formları vardır. Bunların içerdiği elemental çinko miktarı değişiktir.

Günlük doz 13-14mg elemental alınması öneriliyor. Biz 7mg hapını alalım yeter, gerisini besinlerden alırız.