Magnezyum

Kas fonksiyonlarında görev alır, sinir iletiminde mühim fonksiyonlar üstlenir, kemik bütünlüğüne destek veren bir mineraldir, bedenimizdeki 300’den fazla enzimin de ko-faktörüdür (enzimin çalışmasında anahtar rol oynar).  Vücut, bu önemli elementi, kendi başına üretemediği için dışarıdan besinler yoluyla sürekli alması gerekir.

Eksikliği dünyada çok yaygındır. Hiç tahlil yaptırmadan bile günlük 200-400mg dozda herkes kullanmaya başlayabilir. Akşam yatmadan alın, güzel bir rahatlık hissi verir, gevşetir. Vücuttaki magnezyumun % 60’ı kemik ve dişlerdedir. Kalan % 40’ı yumuşak dokularda (kas) ve ancak % 0,5-1’i kanda serumda bulunmaktadır, yani çoğunluk hücre içindedir. Serumdan yapılacak tahlilde gerçek değerlerini bilemeyiz ve sonuç her zaman normal çıkar, hücre içi değerlerini gösterecek özel tahlil (Hücre içi mineral analizi) yaptırılabilir.

Eksikliğinde adet önceleri gelişen şiddetli ağrılı tablolar, başağrısı, diş sıkma, sıklaşan migren atakları, bir türlü yatışmayan iltihabi süreçler CRP artışı, serbest oksijen radikalleri üretiminde artış, giderek sıklaşan ve ağırlaşan astım atakları, kramplar, fibromiyalji, depresyon eğilimleri, gerginlik, duygusal dengesizlik, yorgunluk ve bezginlik süreçleri, uyku sorunu, kabızlık, el ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, tansiyon yükselmesi olabilir. Yani genel olarak kaslarda ve damarlarda bir gevşeme hali için gerekli, reset yapar. Egzersiz performansını arttırır, laktat birikimini azaltır, kas hasarından korur. Magnezyumun mitokondride enerji birimimiz olan ATP sentezinde görev alır. Kas kramplarında proflaktik etkisi gösterilememiştir.

Magnezyumun hangi tuzunu kullandığınız en az doz kadar önemli bir belirleyici. Mesela kalsiyumun karbonat tuzu çok düşük oranda emilir, bu formu boşuna hiç almayın. Bu nedenle de magnezyum desteği almayı düşündüğünüzde önceliği sitrat, glisinat, malat, taurat tuzlarına vermeniz gerekiyor. Magnezyumun sitrat (Magnesium Diasporal saşe, laksatif etkili, genel amaçlı), glisinat (uyku ve duygu bozukluklarında), malat(fibromiyalji ve yorgunlukta) veya taurat tuzları (uyku, içindeki taurin maddesi magnezyum gibi mitokondrilerin daha etkin çalışmasına yarar) tercih edilmeli. (Ocean ExtraMag tablet: Magnezyum Sitrat 100 mg, Magnezyum Malat 50 mg, Magnezyum Glisinat 50 mg olacak şekilde toplam 200mg Elemental Magnezyum içerir. Akşam yemekle beraber 1 tablet)

İnsandaki hemoglobinin merkezindeki demir gibi, yeşil bitkilerdeki klorofilin merkezinde magnezyum var.

Gece uykudan 1 saat önce: • Melatonin 500mcg • Magnesium Taurate 125mg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir