Kollajen

Cilt ve kemik bağ dokularının esas yapısal proteinidir, yani dokularımızı birarada tutmaya yardımcı olur. Memelilerde vücut proteinlerinin yaklaşık %25’ini oluşturur. 28 tip kollajen belirlenmiş. Bunlardan önemli olanlar Tip-1 kollajen cilt, kemik, diş, tendon, ligament, damar yapısında ve organlarda bulunurken, Tip-2 kollajen kıkırdak dokuda var. Kollajen lifleri fibroblastlar tarafından sentezlenir. Biomatrix’in gençleştirilmesi, kan yoluyla yeterli yapı maddesi gelmesiyle sğlanır. Matür ciltte kollajen yapımı azalır, kollajen çatı gücünü ve stabilitesini kaybettikçe cilt biomatrix’i kollabe olmaya başlar. Güneş, hava kirliliği, sigara, alkol, gıda eksikliği bu prosesi hızlandırır. Ciltte elastikiyet azalır, çizgiler ve kırışıklıklar belirir.

Kollajeni direkt cildimize sürersek emilmez, çok büyük bir moleküldür. Oral kollajen desteği hiçbir yan etkisi olmadan cilt sağlığına fayda sağlar. Kollajen peptidleri aldığımızda, vücuda kollajen lifleri yapması için bir uyarı gider. Sadece kollajen molekülü alırsak büyük moleküller olduğu için emilemez, bunun için kollajen hidroxilate almamız gerekir. Yani kollajen hidrolize olarak daha küçük parçalara ayrılıp sonra kollajen peptidler oluşur.

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi), eklem yüzlerinde kıkırdak kaybı ve osteofit denen yeni kemik oluşumuyla (remodeling) seyreden ağrılı bir eklem hastalığıdır. Günümüzde cerrahi harici tedavide, non-steroidal-antienflamatuar ilaçlar, bazen eklem içine kortikosteroid enjeksiyonları kullanılıyor. Faydası olabilecek diğer suplemetler Glukozamin, Kondroitin Sulfat, Hyaluronik asit, D vitamini ve kollajendir. Kollajen’in, sıklıkla kullanılan Glukozamin gibi diğer suplement’lerden daha etkili olduğu bulunmuş.

Kollajen balıkta ve ette var, ama hidrolize olmadığı için emilimi azdır.

Değişik kollajen tiplerini almaya çalışmak gerekmez. Hidrolize formunu almak hepsi için yeterlidir.

Günlük 10 gram gibi yüksek dozda alınmalı. Hidrolize formda olmalı (küçük parçalara ayrılmış formu). Esas kaynağı sığırlardır (domuz kaynaklı olanlar da olabiliyor).

Ev yapımı kemik suyu yaparsanız, ondan jelatin formunda bol miktarda kolajen elde edersiniz. Et suyu buzdolabında soğuttuğunuzda jöle kıvamına geliyorsa bol miktarda jelatin vardır.