Diz Protezi

Kalça ve diz en yaygın protez ameliyatı yapılan eklemlerdir. Yıllar içinde eklemlerde yıpranmalar olur. Yaşlanma, kilo, günlük kullanım biçimi ve genetik faktörlerle eklem kıkırdakları zaman içerisinde bozulur, eklemin hareketleri sınırlanır ve ağrı ortaya çıkar, günlük yaşam hareketlerimizin kısıtlanmasına neden olur.

Ensık nedenleri Osteoartrit (kireçlenme), Romatoid artrit (iltihaplı romatizma) ve travmadır(kırık ve eklem yaralanmaları sonucu)

Başlangıç vakalarında ilaç tedavisi, egzersiz, kilo verme, fizik tedavi, diziçi enjeksiyonlar gibi yöntemler kullanılır. Ancak ilerlemiş vakalarda bunlar yetmez, günlük aktivitelerinde ağrı nedeniyle zorlanırlar. Bu aşamada yapılacak iş, hayat tarzına karar vermektir. Ya sürekli ilaç kullanmayı, günlük aktivitelerin azalmasını kabullenmeyi seçmek veya diz protezi ameliyatı olup kalan ömrü ağrısız geçirmeyi hedeflemek gerekir.

Protezlerin ortalama ömrü 20 yıldır. Genelde 60 yaş üzerinde kullanılır, bazen bunu 50 yaşlarına çektiğimiz vaklarımız da oluyor. Üst sınır yoktur denebilir, hastanın genel durumu ameliyata izin veriyorsa ileri yaşlarda da yapılabilir.

Ameliyat sonrası görülebilecek komplikasyonlardan enfeksiyon ve emboli için önlemler alınır. Enfeksiyon kontrolü için tahlillerinizin analizi yapılar, koruyucu antibiyotik başlanır, ameliyat sonrası yara bakımı yapılır. Bacak damarlarında oluşabilecek kan pıhtısı ve bunun kopup dolaşıma karışmasıyla oluşabilecek emboliyi önlemek için kan sulandırıcı ilaç kullanılır, bacağa anti-emboli çorap geçirilir, erken dönemde baldır kasları egzersizleri başlanır.

Ameliyat sonrası ilk gün görülen ağrı için ağrı pompası ve hasta kontrollü analjezi ile rahat atlatması sağlanır, buz uygulaması yapılır. İkinci günden itibaren genellikle kabul edilebilir düzeyde ağrı görülür.

Ameliyat sonrası gün hasta walker (yürüteç) yardımıyla ayağa kalkıp koridorda yürümeye başlar. Yataktan kalkma, tuvalet, merdiven eğitimleri ve egzersiz programı verilir. 3-5 gün hastanede yatış sonrası taburcu edilir.

Namaz kılmayı oturarak yapması, yemeği yer sofrasında çömelerek değil masada yapması, tuvaletini oturmalı alafranga tuvalette yapması tavsiye edilir.

Başarılı bir ameliyat sonrasında hastanın ağrıları geçer ve yaşamı daha konforlu hale gelir, günlük yürüyüşlerini yapar, merdiven inip çıkma sorunları yaşamaz. 3 ay sonrasında ben bu ağrıları neden çekmişim, iyi ki ameliyat oldum, her gün ilaç kullanmaktan kurtuldum derler.

AMELİYAT SONRASI ÖNERİLER:

1-) Diz egzersizleri:

2-) Yataktan inip çıkarken sağlam tarafınızı kullanın. Örneğin sol taraftan ameliyat olduysanız, yatağın sağ tarafını kullanın.

3-) Merdiven çıkarken önce sağlam bacak atılacak, sonra yanına ameliyatlı bacak çekilecek. İnerken önce ameliyatlı bacak basamaktan inecek sonra yanına sağlam bacak çekilecek.

4-) Bazı yardımcı cihazlar: Walker (yürüteç), CPM cihazı (Continuous Passive Motion Machine)